Чутливий дизайн зі швидкістю світла

Почну з питання. Як швидко створити чутливий дизайн без написання css? Взагалі жодного рядка не писати, жодної властивості. Й зробити це потрібно за всіма правилами — тобто ніяких пікселів, тільки відносні одиниці вимірювання, користувацькі системні шрифти за замовчуванням і контрольні точки. Інтерфейс повинен швидко завантажуватися, без складних оптимізацій і танців із бубном.

Кмітливі хлопці відразу скажуть, що мова йде про якийсь css фреймворк. Усі чули про Bootstrap або ж Materialize. Підключаєш їх до проєкту та отримуєш чутливий інтерфейс. От тільки писати css все одно доведеться. Тому що захочеться змінити стандартне відображення елементів. Кнопки й форми будуть першими в черзі на перевизначення стилів. Їх можна не чіпати й залишити як є, але навряд чи це всім підійде.

Напевно, в самому питанні про чутливий дизайн без написання css, криється підступ, подумаєте ви. Може для того, щоб чогось не робити, потрібно робити що-небудь інше — наприклад писати javascript замість css? Але тоді не вийде зробити дизайн швидко. Можливо відповідь на питання ховається в препроцесорах? Але ж вони не скасовують написання css. Прискорюють і спрощують, але не скасовують. У чому річ тоді?

Ніякої таємниці тут немає. Потрібно просто користуватися спеціальними інструментами.

Познайомимося ближче з css фреймворком Tachyons. В опису проєкту на github кажуть, що це функціональний CSS для людей. На сайті проєкту написано ще більш лаконічно — built for designing, що перекладається по-різному, але суть не змінюється. Фреймворк вирішує завдання дизайну.

Вікіпедія повідомляє нам, що тахіони або тахіонні частинки — гіпотетичні частинки, які рухаються швидше за світло. Незрозуміло, чи існують тахіони насправді, та які в них властивості, але головне не в цьому. Ці маленькі швидкі частинки не порушують принципів відносності й симетрії. Може це мав на увазі дизайнер Адам Морс, коли вигадував назву своєму фреймворку.

Основні принципи Tachyons:

 • інтерфейс повинен бути на 100% чутливим
 • все має читатися на будь-якому пристрої
 • коду має бути якомога менше

На перший погляд, такі ж тези вказані в описі будь-якого іншого css фреймворку. Навіщо витрачати час на вивчення ще одного, запитаєте ви, якщо Tachyons не пропонує нічого нового? Ось тут не погоджуся — фреймворк заснований на нестандартному підході в роботі зі стилями. Разом із Tachyons не доведеться писати css. Більше ніяких нагромаджень вкладених селекторів і виснажливого рефакторінгу коду. Дизайн інтерфейсів без втрати часу.

Функціональний css

У функціональному css класи більше не є складними істотностями, а являють собою прості функції, які виконують тільки одну річ. Уявіть собі конструктор LEGO. З маленьких цеглинок збираються величезні замки, нескінченні залізниці й космічні кораблі. Будь-яка модель в LEGO складається з обмеженої кількості повторюваних блоків. Той самий принцип лежить у функціональному css. З готових частинок ви збираєте інтерфейси. Основна частка, атом функціонального css - це клас.

<h1 class="f3 f2-m f1-l">Основна частка — це клас</h1>

Це як із вбудованими стилями, тільки замість правил вказується клас — його неподільна частинка, його тахіон. У чому ж тоді різниця між вбудованими стилями та підходом Tachyons? Вбудовані стилі не підтримують медіа-запити й псевдоелементи, не перевизначаються і програють в продуктивності класам.

Відносна шкала розмірів

Весь фреймворк це набір класів і відповідних стилів. Візьмемо, наприклад, текстові блоки. Щоб спроєктувати інтерфейс, що легко читається, потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту. В Tachyons існує проста відносна шкала розмірів:

AAAAAAAA
6rem (96px)5rem (80px)3rem (48px)2.25rem (36px)1.5rem (24px)1.25rem (20px)1rem (16px).875rem (14px)
.f1 { font-size: 3rem; }
.f2 { font-size: 2.25rem; }
.f3 { font-size: 1.5rem; }
.f4 { font-size: 1.25rem; }

Якщо не подобається стандартний розмір шрифту заголовка, то зробити текст більше чи менше можна майже миттєво, треба додати до верстки клас від f1 до f7:

 • <h1 class="f1">Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту</h1>

  Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту

 • <h1 class="f2">Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту</h1>

  Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту

 • <h1 class="f3">Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту</h1>

  Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту

 • <h1 class="f4">Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту</h1>

  Вам потрібно не більше 8 варіантів розмірів шрифту

Позиціювання елементів

Гарний дизайн заснований на математиці. Але ж ми іноді забуваємо про це, коли верстаємо макет, зроблений в фотошопі чи ілюстраторі. Щоб верстка відповідала макету, доводиться використовувати "магічні числа" в padding та margin. Тому немає впевнености, що дизайн буде показуватися однаково на різних пристроях. Швидше за все буде навпаки - якщо взяти "магічні числа", дизайн стане 100% непередбачуваний. Tachyons розв'язує цю проблему. Інтервали й відступи масштабуються на основі шкали відстаней за допомогою одиниць rem.

Додавання класу в інтервалі від pa0 до pa6 збільшить padding від 0 до 4rem:

<div class="pa0">pa0</div> <div class="pa1">pa1</div> <div class="pa2">pa2</div> <div class="pa3">pa3</div> <div class="pa4">pa4</div> <div class="pa5">pa5</div> <div class="pa6">pa6</div>

pa0
pa1
pa2
pa3
pa4
pa5
pa6

Збільшимо padding по горизонталі:

<div class="ph0">ph0</div> <div class="ph1">ph1</div> <div class="ph2">ph2</div> <div class="ph3">ph3</div> <div class="ph4">ph4</div> <div class="ph5">ph5</div> <div class="ph6">ph6</div>

ph0
ph1
ph2
ph3
ph4
ph5
ph6

Відтепер для порівняння пробіжимось по margin від m0 до m5:

<div class="ma0">ma0</div> <div class="ma1">ma1</div> <div class="ma2">ma2</div> <div class="ma3">ma3</div> <div class="ma4">ma4</div> <div class="ma5">ma5</div>

ma1
ma2
ma3
ma4
ma5

Відступи та інтервали можна компонувати як завгодно, щоб досягнути потрібного розташування елементів. Дизайн стає передбачуваним.

Міць та гнучкість на зрозумілому прикладі

Фреймворк Tachyons складається з декількох десятків модулів, кожен з яких вирішує свою задачу в дизайні. Визначено класи для роботи з текстом, позиціюванням елементів, зображеннями, таблицями, тінню, посиланнями тощо.

Міць та гнучкість фреймворку добре видно на цікавих прикладах. Вони є у вкладці компоненти на сайті Tachyons. Для прикладу візьмемо одну з них звідти. Це стандартна маркетингова сторінка для мобільного додатку:

Connect in a whole new way.

Rated the #1 app for communicating with customers.

Знадобилося лише кілька рядків html. Виглядає це до біса мінімалістично. Якщо витратити трохи часу на документацію, то стає зрозумілим за що відповідає кожен конкретний клас.

<section class="sans-serif flex-ns vh-100 items-center">
<div class="mw6 ph5">
<img src="iPhone7.jpg">
</div>
<div class="tc tl-ns ph3">
<h1 class="f3 f1-l fw2 mb3 mt4 mt0-ns">Connect in a whole new way.</h1>
<h2 class="f5 f3-l fw1 mb4 mb5-l lh-title">Rated the #1 app for communicating with customers.</h2>
<a href="#0" class="dib grow f6 br2 ph3 pv2 white bg-black"></a>
</div>
</section>

Переваги Tachyons

Тепер саме час розповісти про переваги Tachyons. Напишу трішечки, бо детально розписувати кожен пункт не бачу сенсу - інформацію легко знайти на сайті. Взагалі то вони не потребують додаткових пояснень, дивиться:

 • Стратегія mobile-first. Усі базові класи за замовчуванням оптимізовані для мобільних пристроїв

 • Добре працює як зі звичайним html, так із React, Ember, Angular, Rails

 • Кожен модуль ретельно задокументований. Tachyons має зручну статистику про кількість класів, стилів і розмір модулів

 • Бібліотека компонентів з відкритим вихідним кодом поповнюється новими екземплярами. Ви можете ділитися своїм досвідом і лайфхаками

 • Величезний масив доступних кольорових комбінацій. Їх близько 490, вистачить для будь-якого дизайну

 • Вбудовані інструменти налагодження дозволяють тестувати інтерфейс, як то говорять, не відходячи від каси

 • Досить легкий (~ 85 kB). За замовчуванням вже вбудована бібліотека Normalize.css

 • Легко змінювати назви класів, значення, media queries і нічого не зламається

 • Весь цей механізм обслуговується Postcss. Не подобається Postcss? Можете використовувати SASS

Як розпочати новий проєкт разом із Tachyons

Вихідний код і модулі встановлюються так само, як в будь-якому іншому фреймворку або проєкті. Вибирайте зручний для себе спосіб:

 • за допомогою пакетного менеджера bower:
bower install -D tachyons
 • за допомогою npm:
npm install --save-dev tachyons
 • зібрати самому:
git clone git@github.com:tachyons-css/tachyons.git
cd tachyons
npm install && npm start
 • можна підключити до <head>:
<link rel="stylesheet" href="https://unpkg.com/tachyons@4.7.0/css/tachyons.min.css"/>

Tachyons допоможе не тільки з новими проєктами, він розв'яже проблеми тих, що вже існують. Щоб зробити адаптивну верстку, скажімо. Або довести до ладу текстові блоки. Або позбутися "магічних чисел" і перейти на flexbox. Підключайте необхідні модулі Tachyons і створюйте інтерфейси за всіма правилами. Вам сподобається.

Замість післямови

Деяким людям Tachyons може здаватися складним, інші навпаки знайдуть його занадто спрощеним. Фреймворк та принципи, що в ньому закладені, варті того, щоб витратити час на вивчення. Свій блог merryfreelance.com я робив виходячи з функціонального підходу до css. Операція пройшла швидко й безболісно.

Корисне

 • Слово тахіон походить від грецького ταχύς - що означає швидкий

 • Важко запам'ятовувати назви класів Tachyons? Зайдіть до tachyons.pro і станьте tachyons-ніндзей

 • Зручна база даних класів та властивостей tachyons-tldr допоможе знайти підказку

Коментарів:

Коментарі неавторизованих користувачів перед публікацією проходять премодерацію